Když byste vedle sebe postavili dvě identická auta, z nichž jedno by stálo na obyčejných „plecháčích“ a druhé na naleštěných kovaných hliníkových kolech, bezpochyby Vám druhý vůz bude připadat jaksi pohlednější, sportovnější, elegantnější. Za krásu a eleganci si v takovém případě mnoho lidí připlatí. A rádi. Jaké jsou tedy alu disky v porovnání s plechovými?

Na vůz v létě, domů v zimě

Hliníková kola se na naše zimní silnice příliš nehodí. Rozsolený sníh ulpívá na discích a při nedostatečné údržbě Vám sůl kola rozežere k nepoznání. Zoxidovaný hliník už parádu neudělá (na druhou stranu zrezlý plech také ne, jen jeho renovace je mnohem jednodušší). Proto si mnozí pořizují zimní plechovou sadu kol a letní hliníkovou. V poledním slunci nablýskaný hliník vykouzlí z každého vozu fešáka.

Cena odradí, co ji nahradí?

Největší nevýhoda v porovnání s plechovými koly je v ceně. Plechové botky seženete za pár stovek, hliníkové střevíčky (zvláště ty kované) Vás mohou vyjít na několik desítek tisíc. Takový rozdíl posadí na zadek nejednoho řidiče. Co ale za tuto cenu máte navíc kromě vzhledu?
Pravidlo, že hliníková kola jsou lehčí, neplatí vždy. Záleží na spoustě proměnných – od designu kola, přes výrobce až po velikost. O trochu lepší se jeví argument pro horké letní dny – přes paprsky hliníku k brzdám mnohem lépe proudí vzduch a brzdy se lépe ochlazují. Ovšem, kdo z Vás je závodník, aby rozpaloval brzdy do ruda?
Je tedy alespoň hliníkové kolo oproti plechovému odolnější? V základu nikoliv. Stačí špatně zaparkovat, abyste si kolo pěkně podřeli, stačí špatně najet na zpomalovací práh, abyste si ho zohýbali. Ovšem ne, pokud autu dopřejete kovaná kola. Pravda, také o dost dražší.

Jak velký disk si vybrat?

Velikost disku vybírejte vždy v závislosti na voze. Volbu máte zjednodušenou doporučením výrobce pro daný model vozu. Pokud chcete vůz vyšperkovat koly jiné velikosti, dbejte na správný výběr pneumatik. Velikost disku posuzujte také podle hodnoty ET. Ta udává zális, vzdálenost dosedací plochy od osy ráfku. Jen tak se s kolem vejdete do prostoru mezi blatník a nápravu. Ostatně nejeden zapálený motorista by Vám mohl povídat o vytahování lemů nebo o podložkách.
A jakou značku? To záleží na Vás. Jen dávejte pozor na levná hliníková kola – v nízké ceně se odráží tak nízká kvalita materiálu. Než levnější krásné hliníkové kolo, které vydrží jen pár jízd, raději oprýskaný „plecháč“, který Vás doveze, kam potřebujete.

Kupte si alu disky za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.