S letním obutím s rozvahou

Letní pneumatiky jsou určeny pro letní provoz. Ovšem pojmenování může klamat. Nejde o to, že pneumatiky obujete s jarní rovnodenností nebo ještě hůře s prvním letním dnem a zujete na podzim. Výměna letního a zimního obutí se řídí podle průměrných denních teplot. Názory na optimální hodnoty se mírně liší, nejčastěji se uvádí, že rozhodující jsou 3 dny s teplotami 7-10 °C.

Jak je to se vzorkem?

Pokud byste jeli po suché vozovce, ideální pneumatika by byla zcela bez vzorku. To ale nedovolují ani české zákony ani podnebí, ve kterém žijeme. S takovou pneumatikou byste doslova museli čekat, až naprší a uschne. Stačila by jedna louže nebo vlhká vozovka a váš vůz by na silnici tančil jak na plese. Navíc vyhláška jasně stanovuje minimální hloubku dezénu na 1,6 mm. U letních pneumatik se ale obecně doporučuje alespoň 2,5 mm. Hlubší vzorek oceníte právě při průjezdu kaluží.

Šířka? To není jednoznačné!

Zatímco u zimních je volba šířky mnohem jednoznačnější (hodně sněhu - užší, málo sněhu - širší), u letních pneumatik je rozhodnutí vždy důsledkem zvážení všech pro a proti. Pokud svůj vůz obujete do širších pneumatik, bude lépe ovladatelné, a to jak na suché, tak na vlhké vozovce, a díky větší účinné ploše se zkrátí brzdná dráha. Užší pneumatiky jsou mnohem lépe kontrolovatelné v momentě, kdy je silnice tak mokrá, že hrozí riziko aquaplaningu. Jízda na nich je mnohem pohodlnější a díky menšímu valivému odporu také úspornější. Záleží jen na tom, čeho jste ochotni se vzdát a co od pneumatiky očekáváte.

Když jste líní přezout ze zimních

Lenost se v tomto případě nemusí vyplatit. Zimní pneumatiky jsou na letních rozpálených silnicích spíše k pláči než k radosti z ušetřených peněz. V porovnání s letními se rychleji opotřebovávají, prodlužuje se brzdná dráha a mírně stoupá spotřeba. I když přesto chcete přes léto dojezdit staré zimní obutí, dávejte pozor. Sice to bude trochu lepší než s novými zimáky, přesto nezapomínejte na to, že pneumatiky jsou určeny pro zcela jiné podmínky - jejich chování Vás může zaskočit.

Kupte si letní pneumatiky za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.