Zimní pneumatiky se vyplácí

Výměna letních a zimních pneumatik je pro někoho ztrátou času i financí. Po překonání všech předsudků a mýtů zjistíte, že výměnou šetříte nejen samotné pneumatiky a kola, ale i spotřebu. V důsledku tedy i svou peněženku.

Zimní na zimu?

Zimní pneumatika své výhody oproti letnímu obutí ukazuje ne od 0 °C, ale již od 7-10 °C. Přezout byste měli v momentě, kdy teploměr těchto hodnot dosáhne 3 dny po sobě. V plné parádě je ale oceníte v momentě, kdy napadne sníh. Díky svému hlubšímu a důkladně tvarovanému dezénu se do sněhové pokrývky zakousnou mnohem lépe než letní a tím zlepší vlastnosti vozu při průjezdu zatáčkami, brzdění i akceleraci. I zledovatělý povrch vozovky je pro zimní pneumatiku menším nepřítelem.

Přezout opět na letní se doporučuje při opětovném vyšplhání teplot nad 7-10 °C. Vyplatí se nezapomenout - zimní pneumatiky při vyšších teplotách sjíždíte mnohem více než letní. Navíc stoupá spotřeba.

Zimní pneumatika pod lupou

Zimní pneumatika by pro dobrou účinnost měla mít vzorek minimálně 4 mm hluboký. Při příliš sjetých pneumatikách (pod 1,6 mm) si koledujete jak o pokutu v rozmezí 5 - 10 tisíc korun, ztrátu 5 bodů a zákaz řízení až na jeden rok, tak o nespolehlivou jízdu, která v nejhorším případě může skončit i vážnou nehodou.

Optimální šířka zimních pneumatik záleží na tom, v jaké oblasti jezdíte. Pokud bydlíte v horách a celou zimu jezdíte po silnicích, které nejsou odklizeny, pak oceníte spíše užší pneumatiky - tíha vozu bude tlačit na menší plochu a vzorek bude na sněhu mnohem efektivnější. Pokud ale jezdíte spíše po rozsolených silnicích nebo dokonce suchých cestách, pak by i zimní pneumatiky měly být širší. Na užších byste v takových podmínkách příliš “plavali”.

Myslete úsporně

Investice do zimních pneumatik se zdá jako nesmyslná, vždyť stejnou funkci zvládnou i letní. Ale nezapomeňte, že jejich koupí máte dvě sady, které vydrží dvakrát déle. Pokud si připlatíte a koupíte i druhé disky, nemusíte ročně vydávat několik set až tisíc korun za přezutí, pouze vyměníte letní sadu za zimní. A to zvládne téměř každý na heveru před domem. Pouze čas od času necháte kola vyvážit.

Pokud se rozhodnete nakupovat, doporučujeme využít letních měsíců. Mimo sezónu možná nebude takový výběr jako v zimě, zato snáze dosáhnete na slevy a při návštěvě pneuservisu minimálně ušetříte čas strávený ve frontách, které se tvoří při prvním podzimním sněhu.

Kupte si zimní pneumatiky za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.