Je Matador MP58 matadorem zimních měsíců? Ve Španělsku matador hrdinně a vítězně bojuje s rozzuřeným býkem. Ve středoevropských státech slovenský Matador bojuje s pneumatikářskou konkurencí. Hrdinně, statečně, ale ne zcela vítězně.

Dobré vzhledem k čemu?

Když říkáme, že jsou pneumatiky horší nebo lepší, vždy si musíme uvědomit, vzhledem k čemu takto soudíme. Pokud budeme za základ brát předchozí generaci pneumatik stejného výrobce, pak jednoznačně můžeme říci, že Matador MP58 je opravdu zlepšením. Oproti předchůdcům má pneumatika vyšší podíl siliky. Směs tak v zimě udržuje co nejlepší vlastnosti i tehdy, když teplota klesá hluboko pod nulu – zůstává stále „měkká“. Při kontaktu s vozovkou lépe přilne k povrchu. Také valivý odpor je u těchto pneumatik nižší. To se ve svém důsledku odrazí ve spotřebě – čím vyšší valivý odpor, tím vyšší spotřeba.

Pokud ale za bernou minci považujeme top pneumatiky značek jako Dunlop, Michelin, Goodyear aj., pak Matador v boji o kvalitu přeci jen kolísá. Navrch má samozřejmě na cenovém poli. V poměru kvalita / cena si tak i Matador MP58 nachází své příznivce.

Slabé stránky: led a mokro, hluk a vyvážení

Stále se opakuje pořád dokola, že ledová vrstva na vozovce dá zabrat každé pneumatice. Některým méně, některým, včetně pneumatiky Matador MP58, bohužel více. Stejně problematická je jízda na mokré vozovce. Zvláště při brzdění.

Slabou stránkou je také trochu vyšší hlučnost. O něco horším problémem je ale vyvážení. Určitě tento krok nepodceňujte. I když v pneuservisu budou možná kroutit hlavou, kolik závaží je třeba přidat.

Je to tak špatné?

Ačkoliv se může zdát, že jsme pneumatiku Matador MP58 pohanili, kde se dalo, opak je pravdou. Problémy na ledu, hlučnost a vyvážení se zdají být maličkostmi, pokud od nich odhlédneme směrem k ceně. V poměru k užitku jsou totiž tyto pneumatiky dostačující, pokud potřebujete levné obutí na vůz spíše pro občasnou jízdu.

A pokud se nebudete bát, vyjeďte do sněhu. Pravděpodobně Vás Matadory MP58 na bílé peřině mile překvapí. Tam totiž budou opravdovými matadory…

Kupte si pneumatiky Matador na internetu za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.