Historie

SAVA je slovinský výrobce pneumatik s více než 85ti letou tradicí. Doma tato značka slaví úspěchy, neboť pokrývá 35 % slovinského trhu s pneumatikami. Sava jako společnost vznikla v roce 1921. Disponovala jedinou továrnou ve slovinském městě Kranj, která se zbývala výrobou pryžových předmětů. Pneumatiky se začaly sériově vyrábět a prodávat až o dvacet let později, přesněji v roce 1948. Dalším milníkem v historii značky je rok 2004, kdy se stoprocentním vlastníkem stala společnost Goodyear.

Logo Sava

Cena, kvalita

Pneumatiky SAVA patří spíše k levnějším. Ceny startují na pozici těsně pod 1000 Kč a to u rozměrů 195/50 R15. Na kola u nás nejpoužívanějších rozměrů (185/65 R15) můžeme dle ceníku českého dodavatele pořídit čtyři pneu za necelých 4400 Kč. Jak už ceny napovídají, nemůžeme na obutí klást přehnané nároky. Pneu jistě dobře poslouží, ale jízdní vlastnosti vozu se mohou zhoršit. Vše potvrzuje nedávno provedený test, ve kterém prošel odborníkům pod rukama typ Intensia o rozměrech 225/45 R17, který se dá sehnat za 2200 Kč za kus. Nízkoprofilové pneu, které je čím dál více oblíbenější, si od tohoto výrobce nevedlo moc dobře. Naopak. Za jízdu na mokré vozovce si pneumatiky vysloužily nedostatečnou. Stejně tomu pak bylo u kategorie jízdní vlastnosti a aquplaningu. Naopak výbornou bylo ohodnoceno opotřebení pneumatik a spotřeba pohonných hmot, kde Intensia porazila značky jako jsou Pirelli, Dunlop či Michelin. To ovšem nestačilo na lepší známku než celkovou nedostatečnou a doporučení vyvarovat se tomuto typu pneumatik. Zajímavostí je, že na druhé příčce testu skončilo pneu od společnosti Goodyear, vlastníka SAVY.

Testy ADAC

Další pneu slovinské značky podrobené důkladnému testu byl typ SAVA Perfekta (175/65 R14), které si můžeme pořídit za pouhých 930 Kč. V německém testu ADAC gumy obsadily opět poslední místo. Testováno bylo patnáct různých značek a typů.

Rozměry 195/65 R15 typu Intensia si už vedly o něco lépe. Umístily se ve středu konečného hodnocení. To je ovšem nejlepší možný výsledek, které výrobce SAVA za své pneu kdy obdržel.

Závěr

Za málo peněz málo muziky. To platí i u této značky. Pokud si chcete koupit kvalitní obutí, které vám přinese požitek z jízdy a zároveň vás zbaví strachu z nehody, které mohou horší pneumatiky způsobit za špatných podmínek, určitě se vyhněte této značce. Pokud ale nemáte peníze nazbyt a chcete si pořídit pneu, které vás odveze z bodu A do bodu B, jděte do této značky, avšak budete muset počítat se zvýšenou opatrností za nepříznivých adhezních podmínek, abyste předešli případné nehodě.

Kupte si pneumatiky Sava na internetu za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.