Ačkoliv nejsou plechové disky příliš hezké, a pro mnohé řidiče jsou dokonce jejich ozdobné kryty (poklice, puklice) vrcholem nevkusu, nelze jim upřít jejich vítězství nad hliníkovými koly v ceně a praktičnosti.
Argument estetičnosti obou variant je pro mnohé to hlavní, proč se rozhodují pro koupi hliníkových kol. Pravda, autům sluší. Pokud ale vybere vhodný kryt na plechové kolo, také to nemusí vypadat nejhůř.
Ani argument lehkého nebo těžkého kola dnes nenahrává ani jednomu typu více než druhému. Záleží na mnoha faktorech – od výrobce kola přes vzhled a množství materiálu až po pneumatiku, kterou na disknasadíte. Hmotnost samotného kola není tak důležitá jako hmotnost kola s pneumatikou. To je to, co Vás zajímá v momentě, kdy se rozjíždíte nebo zastavujete, v momentě, kdy se hmotnost pohybujícího se kola a pneumatiky několikrát násobí a každý gram navíc je znát.

Do léta i do zimy

Zatímco hliník Vám v zimě rozežere sůl, plechový disk vydrží všechno. Posyp mu rozhodně tolik neublíží.
Možná jeho barvu oprýská štěrk sypaný na silnice spolu se solí a možná pak tato místa zreznou. V případě hliníkového kola by to byla mnohem větší tragédie, plechové kolo ale zrenovujete za pár minut železným kartáčem a novým nátěrem. Ani obrubníků se nemusíte bát – zvláště, pokud je kolo kryto „poklicí“, půjde o nehodu za pár korun.

Proč nemají všichni „plecháče“?

Proč se tedy ale vůbec kupují hliníková kola? Jsme jenom lidé a záleží nám na tom, jak naše auto vypadá. Ne každý je takový blázen, aby svému kolu nasadil kola za sto tisíc, přesto se dost lidí rádo přiblíží svému klukovskému snu, ve kterém se prohání nablýskaný sporťák. A na plechových kolech rozhodně nestál.

Výběr velikosti

Výběr velikosti disku je zjednodušen doporučením výrobce pro daný model vozu. Experimenty s velikostí ale nejsou nemožné, jen je důležité sladit poté i rozměry pneumatik tak, abyste nezaplakali nad výsledkem. Směrodatná je mimo jiné také hodnota ET disku, která udává zális (zjednodušeně hloubku kola). Pokud se netrefíte do rozměrů, budete dřít kolo o blatník nebo v opačném případě o tlumič nebo rameno. Pokud si nevíte rady, obraťte se s dotazem na odborníky.

Kupte si plechové disky za výborné ceny na www.pneumatiky.cz.